Przejdź do treści

Procent zabudowy wg BR18

Czy projekt spełnia procent zabudowy?

Odpowiedź: Gdy rysują nowe zabudowanie lub nowy dom, musisz pokazać, że procent zabudowy trzyma. To powierzchnia piętra w procentach powierzchni działki. Wpisz powierzchnię działki, całkowitą powierzchnię piętra (istniejącą + nową) i powierzchnię, która według reguł obliczeń BR18 nie jest liczona. Kalkulator pokazuje procent zabudowy i ile powierzchni piętra prawo budowlane daje miejsce.

Wzór

Bebyggelsesprocent = medregnet etageareal ÷ grundens areal × 100

Medregnet etageareal = samlet etageareal − det areal, der efter BR18's beregningsregler ikke medregnes

Prawo budowy: 30 % dla domów wolnostojących jedno- i dwurodzinnych, 40 % dla niskiej gęstości, 60 % dla wielorodzinnych, 15 % dla domów letniskowych i 45 % dla innych budynków (BR18 rozdział 8)

Symbole i jednostki we wzorze
SymbolZnaczenieJednostka
grund_m2Powierzchnia ziemi (z księgi gruntów/mapy działek)m²
etage_m2Całkowita powierzchnia piętra, istniejąca + nowam²
fradrag_m2Obszar nieujęty w obliczeniach (wg reguł obliczeń BR18, np. carport/wiata)m²
maks_pctTyp zabudowy%
=Wskaźnik zabudowy (bebyggelsesprocent)%
=Największa powierzchnia budynku, którą prawo budowlane dajem²
=Etageareal tilbage (negativt = over)m²
=Uwzględniona powierzchnia piętram²

Ważność i źródło

Źródło
Regulamin budowniczy BR18, rozdział 8 Prawo budowy: 30 % domy szeregowe, 40 % zabudowa zwarta, 60 % budynek wielorodzinny, 15 % dom letniskowy, 45 % inne

Nie dotyczy, gdy

  • Plan lokalny i służebności mogą ustawić niższy procent i wtedy obowiązuje. Które obszary nie liczą (piwnica, budynki gospodarcze i wiaty do pewnego rozmiaru, poddasze poniżej pewnej wysokości) stoją w regułach obliczeniowych BR18. Sprawdź je dla konkretnego projektu. Wymogi wysokości i odległości również muszą być spełnione.

Przykład obliczeniowy

Wstawiono domyślne wartości kalkulatora. Liczby obliczono dokładnie tym wzorem, którego używa narzędzie.

Wstawiono

  • Powierzchnia ziemi (z księgi gruntów/mapy działek)800 m²
  • Całkowita powierzchnia piętra, istniejąca + nowa210 m²
  • Obszar nieujęty w obliczeniach (wg reguł obliczeń BR18, np. carport/wiata)30 m²
  • Typ zabudowy30 %

Dawca

  • Wskaźnik zabudowy (bebyggelsesprocent)22,5 %
  • Największa powierzchnia budynku, którą prawo budowlane daje240 m²
  • Etageareal tilbage (negativt = over)60 m²
  • Uwzględniona powierzchnia piętra180 m²

Sam kalkulator jest zablokowane

Utwórz bezpłatne konto, aby odblokować wszystkie artykuły, kalkulatory, szablony i asortyment — i uzyskać dostęp do quizów i klas. Zajmuje to poniżej minuty: imię, email i hasło. Żadna karta kredytowa.

Chcesz najpierw czegoś spróbować? Zobacz, czego możesz używać bez konta — strefa junior, leksykon, filmy i więcej.

Sådan bruger du den

Når du tegner en tilbygning, en carport med rum eller et nyt hus, skal du vise kommunen at bebyggelsesprocenten holder. Beregneren regner procenten ud fra grundareal og etageareal og viser hvor meget byggeretten giver plads til efter BR18 kapitel 8.

Krok za krokiem

  1. Find grundens areal i tingbogen eller på matrikelkortet.
  2. Læg etagearealet sammen for alle bygninger på grunden, eksisterende og nye.
  3. Træk de arealer fra, der efter BR18's beregningsregler ikke tæller med.
  4. Del med grundarealet, og gang med 100.
  5. Sammenlign med byggeretten for bebyggelsestypen og med lokalplanen, hvis der er en.

Typowe błędy

  • At bruge bebygget areal i stedet for etageareal. Etagearealet tæller alle etager med.
  • At glemme lokalplanen. Den kan give en lavere procent, og den gælder så.
  • At trække arealer fra uden at tjekke BR18's beregningsregler. Kun de arealer, reglerne nævner, må trækkes fra.

Przykłady z codzienności

Tilbygning til et parcelhus

En familie vil udvide huset, så etagearealet bliver 210 m² på en grund på 800 m². Carport og udhus på i alt 30 m² tæller ikke med.

Powierzchnia ziemi (z księgi gruntów/mapy działek)
800 m²
Całkowita powierzchnia piętra, istniejąca + nowa
210 m²
Obszar nieujęty w obliczeniach (wg reguł obliczeń BR18, np. carport/wiata)
30 m²
Typ zabudowy
Wolnostojący dom jedno- i dwurodzinny (30%)

To znaczy: Bebyggelsesprocenten bliver 22,5 %. Byggeretten giver 240 m², så der er 60 m² tilbage.

Rækkehus med ny førstesal

Et rækkehus på en grund på 250 m² skal have førstesal, så etagearealet bliver 120 m².

Powierzchnia ziemi (z księgi gruntów/mapy działek)
250 m²
Całkowita powierzchnia piętra, istniejąca + nowa
120 m²
Obszar nieujęty w obliczeniach (wg reguł obliczeń BR18, np. carport/wiata)
0 m²
Typ zabudowy
Gęsto-nisko: domy rzędowe, łańcuchowe i podwójne (40 %)

To znaczy: Procenten bliver 48 %, og byggeretten er 100 m². Det tilbageværende areal giver -20 m², altså over grænsen, så projektet kræver dispensation eller en mindre førstesal.

Nyt sommerhus

Et sommerhus på 160 m² skal bygges på en grund på 1200 m² i et sommerhusområde.

Powierzchnia ziemi (z księgi gruntów/mapy działek)
1200 m²
Całkowita powierzchnia piętra, istniejąca + nowa
160 m²
Obszar nieujęty w obliczeniach (wg reguł obliczeń BR18, np. carport/wiata)
0 m²
Typ zabudowy
Dom letniskowy na terenie letniskowym (15%)

To znaczy: Bebyggelsesprocenten er 13,3 %, og byggeretten giver 180 m². Der er 20 m² tilbage til fx et anneks.

Reguła praktyczna

På en parcelhusgrund på 1000 m² giver 30 % plads til 300 m² etageareal.

Jak sprawdzić odpowiedź

Medregnet etageareal gange 100 og delt med grundarealet skal give procenten. Kommunens byggesagsbehandler regner det samme.